Pokój dla ucznia, w którym nauka sama będzie wpadać do głowy? Da się zrobić! Urządzając pokój dla ucznia należy pamiętać zarówno o funkcjonalnych elementach, typu odpowiednie biurko czy regały, ale i kąciku sprzyjającemu wyciszeniu i odpoczynkowi. Co zrobić, aby przestrzeń spełniała te wszystkie wymagania? Oto nasze podpowiedzi!
Urządzanie pokoju dla ucznia, czyli planowanie i inspiracje
Urządzanie pokoju dla ucznia, w tym pierwszoklasisty, powinno zaczynać się właśnie od planowania. A czy jest lepsze miejsce na poszukiwanie rozwiązań i inspiracji, niż Internet? No właśnie! Wspólnie z pociechą przejrzycie ulubione strony lub konta proponujące wnętrzarskie rozwiązania, dobrym pomysłem będzie także stworzenie wirtualnej tablicy z pomysłami. Dopiero wówczas można przejść do konkretów remontowych, czyli pytania: samodzielna metamorfoza czy też może pomoc projektanta wnętrz? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku dobrze jest dysponować pewną bazą inspiracji, która stanie się punktem wyjścia prac nad urządzeniem pokoju dla ucznia. Następny krok to już…
Wybór kolorów i dekoracji
O tym, jak wielkie znaczenie mają kolory w życiu człowieka, zapewne wiesz. Jasne, stonowane barwy sprzyjają koncentracji i wyciszeniu, podczas gdy kolorowe akcenty dodają energii oraz radości. Można też połączyć ze sobą dwa skrajne kolory, tworząc tym samym strefę do nauki i miejsce do zabawy.
Jeśli w pokoju dla ucznia ma dominować neutralny kolor, wtedy warto postawić na delikatny błękit, zieleń w szałwiowym odcieniu lub uniwersalny, idealny dla każdego pomieszczenia beż. Dla przeciwwagi dobrze dodać energetyczne akcenty kolorystyczne, takie jak soczysta cytryna, kobalt, mocny pomarańcz. Ważne, aby zbyt ostry kolor nie zdominował przestrzeni, może to skutkować przytłoczeniem i chaosem dekoracyjnym.
Czas na plakaty do pokoju dziecka
Skoro o kolorach mowa, to pora na dodatki, najlepiej w mocniejszych, nasyconych barwach. W tej roli idealnie sprawdzą się plakaty do pokoju dziecka, które możesz powiesić w wersji solo lub jako element większej galerii naściennej. Oto niektóre z naszych propozycji:
- Plakat Alfabet Ze Zwierzakami. Co powiesz na połączenie kolorów i aspektu edukacyjnego? W tym plakacie przemycono nie tylko urocze ilustracje zwierzątek, ale i naukę alfabetu, co może być bardzo przydatne – zwłaszcza w pokoju pierwszoklasisty.
- Niedźwiadek na Zielonym Tle. Cześć, tu ciekawski misiu! Doskonale sprawdzę się w każdym pokoju, a to wszystko dzięki miłej dla oka kresce i stonowanej palecie kolorów.
- Podwodny Świat. Twoja pociecha uwielbia nadmorskie klimaty? To dobrze się składa, bo do portu zawinął właśnie plakat z wesołymi piratami w roli głównej!
Pora na meble i organizację przestrzeni
W pokoju dla ucznia ważne jest, aby zapewnić odpowiednią organizację za pomocą mebli. Biurko z ergonomicznym, dopasowanym do potrzeb dziecka krzesłem to absolutna konieczność, od której dobrze rozpocząć urządzenia wnętrza. Drugim ważnym elementem są regały i półki, które pomogą w utrzymaniu porządku, a także wyeksponują ulubione książki i gadżety.
Dla równowagi istotne jest stworzenie przestrzeni do zabawy. Kącik z ulubionymi zabawkami czy do czytania książek niech będą miejscami „zaprojektowanymi” wyłącznie przez dziecko, w porozumieniu z jego wizją i pomysłami.
To, co najważniejsze przy tworzeniu pokoju dla ucznia, to możliwość zaangażowania w cały proces samego zainteresowanego. Zachęcając dziecko do uczestnictwa w urządzaniu pokoju, pozwalając wybrać plakaty, fotoplakaty czy dekoracje nie tylko umożliwiasz mu odkrycie siebie, ale i pokazujesz, jak cenne jest jego zdanie. Rezultat? Stworzenie miejsca, w którym dziecko chętnie spędzi czas, ale i rozwinięcie oraz umocnienie więzi z pociechą.